DocPrenaTest Bilgilendirme Broşürü Doc PrenaTest Normal Sonuç Raporu Doc PrenaTest Anormal Sonuç Raporu

Sayın Okurumuz,


Ziyaret etmiş olduğunuz bu sayfalarda, Down Sendromu (Trizomi 21) ve benzer genetik bozuklukların tespiti için geliştirilen, prenatal tanıya yardımcı “serbest fetal DNA testleri” hakkında genel bilgiler bulacaksınız. Daha anlaşılır bir dil ile söylememiz gerekirse, amniyosentez dediğimiz karından su alma işlemine gerek kalmadan, sadece anneden koldan kan alarak kromozom analizi yapılabilmektedir. 

Serbest fetal DNA testlerinin en önemli avantajı anne ve bebek açısından herhangi bir risk taşımamasıdır, çünkü diğer kan tahlilleri gibi sadece koldan kan alınmaktadır. Amniyosentez işlemine bağlı olarak bebeğin kaybedilme riskini göze almak istemeyen aileler için uygun bir seçenektir. Biyokimyasal tarama testleri (ikili test, üçlü test, dörtlü test) hormon değerlerine baktığı için Down sendromu (Trisomy 21) tespitinde başarı oranları düşüktür; Serbest fetal DNA testleri ise bebeğe ait hücre parçacıklarına baktığı için doğruluk oranları çok daha yüksektir. Elde edeceğiniz yüksek doğruluktaki net sonuç sayesinde, bebeğinizle ilgili sizi üzen ve canınızı sıkan belirsiz durum ortadan kalkacaktır. Başta Down Sendromu (Trisomy 21) olmak üzere birçok anomali için amniyosentez gibi girişimsel işlemlere ihtiyaç belirgin oranda azalacaktır.

PrenaTest Nedir?


Serbest fetal DNA (cfDNA) analizi ile risksiz bir şekilde bebeğe ait genetik bozuklukların tespiti 

LifeCodexx  Laboratuvarı en son teknolojiyi kullanarak, anne adayının kolundan alınan kan örneği ile bebekte en başta Trizomi 21 (Down Sendromu) olup olmadığını tespit edebilmektedir. İsteğe bağlı olarak gerekirse diğer nadir hastalıklara Trizomi 18 (Edward Sendromu), Trizomi 13 (Patau Sendromu), XO (Turner Sendromu), XXY (Klinefelter Sendromu), XXX (Trizomi X), XYY (Jacobs sendromu) ve 22q (DiGeorge Sendromu)  da incelenebilir.

Annenin karnına iğne batırarak yapılan Amniyosentez (bebeğin su kesesinden su çekilmesi), CVS (bebeği besleyen eşinden parça alınması), Kordosentez (bebeğin kordonundan kan çekilmesi) gibi işlemler değişik oranlarda risk taşır, anneye ve bebeğe zararlı etkileri olabilir. Kanama, iltihap, su kesesinin delinmesi gibi nedenlerle sağlıklı bir bebeğin kaybedilmesine de neden olabilir. PrenaTest ise basit bir koldan kan alma işlemi ile yapıldığı için bu gibi riskleri taşımaz, 2012 yılından beri tüm Avrupada ve Türkiyede güvenle uygulanmaktadır.

PrenaTest’in esas amacı ve en büyük faydası, bebekte “Trizomi 21 – Down Sendromu olmadığını” belirtmesi ve anne adaylarının endişesini gidermesidir. Bugüne kadar yapılan onbinlerce olguda doğruluk oranı >%99,9 üzerindedir. Hem tek hem de ikiz gebeliklerde, sonuçlar olasılık hesabı veya yüzde ile değil “Normal” veya “Anormal” şeklinde açıkça bildirilmektedir.

PrenaTest nasıl yapılır?


PrenaTest, annenin rahim duvarından anne kanına karışan hücre parçacıkları yani serbest fetal DNA analizi yaparak, çok yüksek doğruluk ile bebekte Trizomi 21 – Down sendromu gibi bir genetik bozukluk olup olmadığını analiz eder. LifeCodexx, en son teknoloji laboratuvar yöntemlerini ve cihazlarını kullanarak bu hücre parçacıkları tespit edebilmektedir. Teknik olarak belirtmek gerekirse bu işlem “serbest fetal DNA ile kromozom analizi” olarak adlandırılmaktadır.

PrenaTest için alınan örnek, Almanya’daki LifeCodexx laboratuvarında işleme alındıktan sonra ortalama 12 gün içinde net sonuç size ve doktorunuza ulaştırılacaktır. Oluşan şüphe çok yüksek doğruluk ile giderilecek ve gereksiz işlemler önlenecektir.

Bebeğiniz için en iyisini istediğinizi biliyoruz ve endişeli bekleyişinizin biran önce sona ermesini diliyoruz; bu amaçla sizlere çok kısa bir sürede, anlaşılır ve net sonucu veren serbest fetal DNA test seçeneklerimizi öneriyoruz. PrenaTest hakkında en güncel bilgilere ulaşmak ve güvenilir bir şekilde testi yaptırmak için lütfen doğrudan bilgilendirme ekibimize ulaşınız. Alanında uzman ekibimiz tarafından detaylı bilgilendirme sonrası size en yakın merkezin iletişim bilgileri verilecek ve doğru testin, doğru yer ve zamanda yapılması sağlanacaktır.

PrenaTest ve diğer serbest fetal DNA testleri hakkında daha detaylı tıbbi bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan tıbbi danışmanımız Uzm. Dr. Sanlı ERKAN 'a haftanın her günü 08.30 – 21.30 saatleri arasında aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz; 
Down Sendromu (Trisomy 21) açısından riskli çıkan ikili test ,üçlü test veya dörtlü tarama testi sonuçlarınızı günün her saati WhatsApp yoluyla ileterek uzman doktorumuzdan ve genetik test bilgilendirme ekibimizden danışmanlık alabilirsiniz. Bilgilendirme ekibimiz size en kısa sürede dönüş yapacaktır.

0533 474 21 64 (Uzm. Dr. Sanlı Erkan)

İLETİŞİM FORMU

PrenaTest hakkında merak ettiğiniz soruları ve kendi durumunuzu aşağıdaki kutucuklara kolayca işaretleyin, Sorularınızı cevaplamak için genetik test bilgilendirme ekibimiz sizlere hızlıca ulaşsın.
Ad Soyad*
E-mail*
Telefon*
Mesajınız*
Güvenlik Kodu