BRCA 1 ve 2 Testi ile Meme ve Yumurtalık Kanseri Riskinin Belirlenmesi
   

BRCA1 ve BRCA2 Genlerinin Yeni Nesil DNA Dizilemesi (NGS)

Ailesel geçişli bir hastalık olan Kalıtsal meme ve yumurtalık kanser sendromunun bilinen en yaygın sebebi, BRCA 1 ve BRCA 2 genlerinde meydana gelen genetik değişikliklerdir. Bu farklılıklar, doğrudan kansere yol açmasa da, kanserin ortaya çıkma ihtimalini büyük ölçüde arttırabilir.

BRCA 1 ve 2 testi,  meme ve yumurtalık kanserleri için risk oluşturan bu genetik değişiklikleri inceleyerek, bireylerin hangi risk grubunda olduğunun tespitini sağlar.

Bu genetik testler ile yüksek risk grubunda olduğunu öğrenen bireyler, kontrollerini sıklaştırarak olası kanser belirtilerini çok erken dönemde tespit edebilir ve gerekli önlemleri alabilir. Kanserlerin çoğu erken safhada teşhis edildiğinde başarı ile tedavi edilebilen hastalıklardır.

happy-family
 


Neden Test Yaptırmalıyım?
   
happy-family

BRCA 1 ve 2 Testi, bireylerin kendi genetik özelliklerini öğrenmesini, bu yolla meme ve yumurtalık kanserleri için yatkınlıklarını anlamalarını sağlar. Testin pozitif çıktığı yüksek risk grubundaki bireyler, sık taramalar ile kanser gelişimini daha ilk anda tespit edebilir ve gerekli önlemleri alabilir. Meme ve yumurtalık kanserlerinin bu şekilde erken tespit edilebilmesi hastalığın gidişatını önemli derecede etkiler.

Geç teşhis edildiğinde bu kanserlerin tedavi şansı %15-26 iken, erken dönemde teşhis edildiğinde bu oran %95-97'ye çıkar. BRCA 1 ve 2 Testi, erken teşhisi kolaylaştırarak daha sağlıklı bir gelecek planlaması yapmanıza olanak verir.


Meme ve yumurtalık kanser vakalarının %5-10'unun genetik sebepli olduğu tahmin edilmektedir. Kalıtsal özellik gösteren bu tür kanserler, kendiliğinden gelişen diğer kanser türlerine göre daha genç yaşlarda kendini gösterir. Bu yüzden, genellikle 40 yaş sonrasında yapılan yıllık taramalar bu tür kanserlerin tespiti için geç olabilmektedir.

Genetik testler, bireylerin meme kanseri için risk taşıyıp taşımadığını basit kan örneği üzerinden tespit edilmesini sağlar. BRCA 1 ve 2 testi için pozitif çıkan bireylerin, yıllık tarama testlerine (mamografi) daha erken yaşlarda (25 - 35) başlaması önerilir. Bu şekilde, olası tümör oluşumları erken safhalarda tespit edilebilir. Erken teşhis sonrasında yapılan tedavi yöntemleri, maksimum tedavi başarısını beraberinde getirir.

 
 

Kimler Test Yaptırmalı?

Diğer tüm genler gibi BRCA1-2 genleri de genetik olarak ebeveynlerinizden size aktarılır. Bu aktarım sırasında, genlerde yer alan bozukluklar da ebeveynlerden çocuklara geçebilir. Bu sebeple aile geçmişinde genetik hastalıkların görülmüş olması, çocuklarda da bu  genetik bozuklukların oluşacağının işaretçisi olabilir. Bu tür bozukluklar ancak kapsamlı bir genetik test ile tespit edilebilir. Uzmanlar, özellikle aile geçmişinde kanser vakaları olan bireylerde, hastalığın genetik sebepli olup olmadığının tespiti için genetik testleri önermektedir.
Bu testler özellikle, kanser için ailesel geçiş riski bulunan bireylerde daha fazla önem taşır. Aşağıdaki durumlara sahip bireylerin BRCA1 ve 2 testini yaptırması önerilmektedir.

  • Aile genelinde (erken yaşlarda) birden fazla meme ve yumurtalık kanseri geçmişi
  • Ailede bir bireyde 2 veya daha fazla kanser geçmişi (birden fazla meme kanseri veya meme ve yumurtalık kanseri)
  • Ailede erkek bireyde meme kanseri geçmişi

Belirtilen kanser geçmişine sahip ailelerde, bireylerin genetik testlerinin yapılması en üst seviyede yarar sağlar. Bir bireyde  BRCA1ve 2 genlerinde bozukluk tespit edilmesi, yakın akrabalarında da bu tür bozuklukların olduğunu gösterebilir. Bu durumda, ailenin diğer üyelerinin de aynı test ile BRCA1ve 2 genlerinin analiz edilmesi düşünülmelidir.
BRCA 1 ve 2 Testi hakkında daha detaylı tıbbi bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan tıbbi danışmanımız Uzm. Dr. Sanlı ERKAN'a haftanın her günü 08.30 – 22.30 saatleri arasında aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz;

 
           
İLETİŞİM FORMU          
           
Ad*
:
Soyad*
:
Telefonu
:
E-Mail*
:
Mesajınız
:
Güvenlik Kodu:     
 

 

http://www.prenatest.com.tr/images/Biogen_Logo.png 
BRCA 1 ve 2 Testi - Kanser Genetiği Bilgilendirme Ekibi
Telefon : 444 58 09
GSM     : (533) 474 21 64 (Uzm. Dr. Sanlı ERKAN) 
E-mail   : onkoloji@biogen.com.tr